Časté otázky

Je let bezpečný?

Statisticky je balónové létání nejbezpečnější forma létání i dopravy vůbec…více

Jsou cestující v balónu pojištěni?

Všechny naše balóny jsou pojištěny u pojišťovny Allianz. Rozsah pojistky je dán leteckými přepisy a vztahuje se také na pasažéry. viz certifikáty

Jak dlouho dopředu je nutné rezervovat termín letu?

V sezóně stačí většinou 2 týdny dopředu. Pokud můžete pouze o víkendu, je lepší termín rezervovat 3 až 5 týdnů dopředu.

Musím čekat až se koš v daném termínu plně obsadí?

Pokud je vhodné počasí, letí se v termínu, který jsme si s Vámi dohodli. Naplnění kapacity koše je výhradně naše starost.

Za jakých podmínek může balón letět?

Za příznivých meteorologických podmínek, to znamená, když fouká vítr do 5m/s, neprší a je dostatečná viditelnost. Také nesmí být riziko vzniku bouřek.

Proč létáte jen ráno po východu slunce a večer před západem?

Přes den je termické proudění, které začíná zhruba 2 hodiny po východu a končí 2 hodiny před západem. Jelikož funguje také na rozdílu teplot, je pro balón nebezpečné.

Můžu si vybrat místo startu?

Pokud máte letenky na romantický nebo soukromý let tak ano. Protože balón využívá k letu sílu a směr větru, je lepší nám sdělit, jakou lokalitu chcete přeletět a poradit se s pilotem, kde by bylo podle aktuálního stavu větru a místních leteckých prostorů nejlepší vzlétnout.

Pokud máte jiný druh letenky, můžete vybírat z míst, jako jsou Konopiště, Český ráj, České středohoří, Karlštejn, Žebrák/Točník, Slapy, atd.

Odkud může balón startovat?

Balón může startovat kdekoli na místě o rozměrech cca 50×50 m, ideální je louka, kde nejsou ve směru letu vysoké překážky. Je samozřejmě nutný souhlas majitele pozemku.

Kde přistaneme?

Balón vždy letí stejným směrem, jako fouká vítr a záleží tedy na tom, jaký směr a sílu má vítr v různých výškách. Pilot dopředu nikdy neví, kde přistane. O místě přistání rozhodne až podle aktuálních povětrnostních podmínek a vhodných míst na přistání.

Co si mám na sebe obléci?

Na let není potřeba žádné speciální vybavení. Oblékněte se jako na výlet do přírody – pevné boty a oblečení, u kterého nevadí možné ušpinění. Nahoře není větší zima než na zemi a ani tam nefouká, protože balón letí rychlostí větru.

Je nějaké věkové nebo zdravotní omezení pro let balónem?

Pro let balónem není stanovena žádná horní věková hranice. V koši není možné sedět, pasažér musí být schopen stát po celou dobu letu. Bohužel naše balóny nejsou přizpůsobeny invalidním vozíkům. Pokud si nejste jisti, zda Vaše fyzická kondice umožňuje bezproblémový let, konzultujte s námi konkrétní případy.

Mohou letět i děti?

Ano, ale požadujeme výšku alespoň 140cm aby viděly přes okraj koše. Děti do 15 let mohou letět pouze se souhlasem rodičů.

Kolik se vejde do koše osob?

Můžete letět některým z našich tří balónů, které mají kapacitu pro 5, 4 a 2 pasažéry.

Mohu při letu fotit, filmovat apod.?

Používání fotoaparátů, kamer a dalších elektronických přístrojů není u balónů nijak omezeno.

Jak dlouho trvá let?

Samotný let trvá okolo 60 minut, ale s přípravou před letem, balením po letu, tradičním křtem a přejezdy musíte počítat s akcí na 3 až 5 hodin. (viz. průběh letu)

Jak rychle balón letí a jakou vzdálenost uletíme?

Balón letí rychlostí větru a obvykle uletíme 10 až 20 km.

Jak vysoko poletíme?

Od startu, kdy se vznášíme nad zemí pouhých pár metrů, se následně můžeme dostat i do výšky nad 1 km. Obvykle se létá ve výšce okolo 300m nad terénem, z níž je ideální výhled do blízkého i vzdálenějšího okolí.

Lze nějakým způsobem balón řídit?

Balón je řiditelný pouze změnou výšky. V každé vrstvě většinou bývá maličko jiný směr větru a toho dokáže zkušený pilot využít. Ale otáčet volantem jako v autě se bohužel nedá.

Jak dlouho trvá příprava balónu k letu a jeho zabalení?

Sestrojení i sbalení balónu trvá okolo 30 minut.

Měli jste už nějakou nehodu?

Od prvního vzletu balónu naší firmy se nestala žádná nehoda. Vždy pasažéři odcházeli zdraví a spokojení.

Na jaké palivo létají balony?

Balóny mohou létat na čistý propan, LPG či propan-butan. Naše balóny létají pouze na čistý propan, který plníme osobně přímo v plynárnách. Čistý propan nezanáší hořák jako ostatní plyny a má větší výhřevnost, tudíž je pro let bezpečnější.

Budeme mít k dispozici padák?

Vzhledem k vysoké bezpečnosti balónového létání není padák v koši potřeba.

Kde má balón pytlíky s pískem?

Naše balóny jsou horkovzdušné a stoupají tedy ohřátím vzduchu uvnitř obalu, což se provádí pomocí hořáku. Balóny, které mají na koši přidělané pytlíky s pískem, se jmenují plynové. Jejich obal je naplněn plynem (helium nebo vodík) a stoupání se zahájí usypáním písku.

Mohu u vás koupit letenky ve speciálním dárkovém provedení?

Ano, naše letenky jsou v dárkovém provedení na embosovaném papíře, vložené do obálky z téhož papíru s nenápadným logem balónu. Tento dárek obdarovaného obklopí tajemstvím a přitom napoví…